Wersja 9.09.001 (11.I.2010)

 

 

Pokrótce wyliczymy i opiszemy najważniejsze zmiany w programie w stosunku do wersji ubiegłorocznej:

·             W załączniku PIT/ZG. Po naciśnięciu klawisza INSERT w polu kraj, możemy wybrać odpowiedni kraj z listy. Jeżeli zamierzamy wysyłać deklaracje w formie elektronicznej, należy korzystać z tej możliwości. O ile drukując deklarację na papierze w zasadzie jest bez znaczenia czy wpiszemy przykładowo CZECHY czy też Republika Czeska, to przy wysyłce elektronicznej ma to istotne znaczenie.

·             Zupełność danych. Obecnie, z uwagi na możliwość elektronicznego przesyłania deklaracji, należy szczególną uwagę zwrócić na kompletność danych. Np. kod pocztowy w adresie, czy nazwa ulicy. Większość danych wprowadzanych na formatkach jest obowiązkowa. Brak którejś uniemożliwi elektroniczną wysyłkę. Tak więc, lepiej jest wpisać niepoprawną daną niż nic nie wpisywać. Oczywiście dane typu Regon, Nip, Pesel, muszą być całkowicie poprawne inaczej nie wyślemy deklaracji.

·             Zaktualizowano bazę OPP. Baza zawiera wszystkie OOP zgodnie z wykazem ministerstwa wg stanu na dzień 30 XII 2009.

·             Wydatki na spłatę odsetek. Na odpowiedniej formatce dodano rok zakończenia inwestycji, w związku z którą otrzymaliśmy kredyt i teraz mamy możliwość odliczenia spłacanych odsetek. Kwota możliwego odliczenia zależy od limitu obowiązującego w roku zakończenia inwestycji.

·             Składki ZUS. Dodano nową opcję, w której wprowadzamy składki ZUS opłacone przez ubezpieczonego od wypłat z tytułu umowy zlecenie lub umów pokrewnych objętych podatkiem zryczałtowanym. Składki te nie są wykazywane w PIT-11, stąd  konieczność ich dodatkowego zaewidencjonowania. Składki te są importowane dla pracowników z KSP.

·             PIT 11. Do formatki z tym drukiem dodano pola ze składkami opłaconymi za granicą.

·             PIT O. Ulga rodzinna. Od tego roku, odliczenie ulgi na dziecko jest w ogólnym przypadku bardziej zawiłe. Aby rozliczyć ulgę należy wpierw wprowadzić dzieci do odpowiednie ewidencji podając okresy, w których sprawowaliśmy opiekę. Jeżeli dzieci są już wprowadzone, to można z pomocą klawisza INSERT pobrać na formatce z odliczeniami kwotę odliczenia i ilość dzieci. Ponieważ całość zagadnienia jest dość zawiła, proszę przeczytać odpowiedni punkt instrukcji

·             Edek. Wszystkie deklaracje można wysłać elektronicznie. Dokładniej, program przygotowuje ich wersję plikową o zdefiniowanej przez MF strukturze xml. Stworzony przez program plik można wczytać do Edka lub innej aplikacji wysyłającej deklaracje, np. do interaktywnych deklaracji ze strony ministerstwa (pliki pdf). Niestety udostępniona przez MF aplikacja E-deklaracje umożliwiająca ich wysyłkę bez podpisu kwalifikowanego nie posiada opcji importu danych. Szczegółowe znajdują się uwagi w odpowiednim punkcie instrukcji.

 

 

Wersja 9.09.002 (13.I.2010)

 

 

1.       MF zmieniło schemat deklaracji PIT-28 z wersji 1-0 na wersję 1-1.  W związku z tym musieliśmy zmienić strukturę pliku xml. Obecnie mamy taką sytuację, że deklaracja PIT-28 przechodzi pozytywną weryfikację w programie Edek i negatywną na w portalu MF. Po wgraniu wersji 002 sytuacja ulegnie odwróceniu. Dopóki nie ukaże się nowa wersja Edka należy wczytać do niego deklarację pomimo informacji o błędach i wysłać na portal MF. Portal zweryfikuje ją pozytywnie.

 

Wersja 9.09.003 (21.I.2010)

 

 

1.       W programie dodano opcję archiwizacji i wczytania danych. Opcji tej nie należy traktować jako kopii bezpieczeństwa, do tego celu lepiej spakować cały katalog PIT razem z programem. Wprowadziliśmy tę opcję, aby umożliwić użytkownikom przenoszenie danych pomiędzy komputerami (np. z pacy do domu). Przy archiwizacji, program kopiuje dane bieżącego podatnika (ewentualnie również jego małżonka) do wybranego katalogu. Przy wczytaniu danych, program może albo dopisać nowego podatnika i wypełnić go danymi z archiwum, albo zastąpić bieżącego podatnika podatnikiem z archiwum. Jeżeli z podatnikiem skojarzony jest małżonek to program kopiuje lub wczytuje również jego dane.

 

 

Wersja 9.09.005 (5.II.2010)

 

 

1.       Dodano opcję wczytania danych przygotowanych w programie KSP-Win

2.       Zaktualizowano bazę OPP

3.       Poprawiono wydruku raportu z obliczeń przychodów i kosztów zagranicznych z opcji PIT-ZG

 

 

Wersja 9.09.006 (10.II.2010)

 

 

1.       Zmiany dotyczą ulgi pro rodzinnej.

2.       Umożliwiono wprowadzenie okresu opieki wcześniejszego niż data urodzenia dziecka. Np. Dziecko urodziło się 14.10.2009, a okres opieki rozpoczyna się od 01.10.2009. Wiąże się to z generalną zasadą rozliczania ulgi. Jeżeli okres opieki będzie obejmował pełny miesiąc, ulga za ten okres nie jest przeliczana na dni i wynosi 92.67. Jeżeli natomiast wprowadzony okres opieki nie obejmuje pełnego miesiąca ulga przeliczana na każdy dzień opieki i wynosi 92,67/30 dziennie.

3.       Jeżeli do programu wprowadzono pesel dziecka, to na wydruku wydrukuje się wyłącznie pesel bez pozostałych danych.

 

 

Wersja 9.09.007 (11.II.2010)

 

 

1.       Dodano wydruk 3-ciej strony PIT-O w formie nadruku. Drukowane są dane dzieci, kwadraciki trzeba sobie zaznaczyć ręcznie.

 

 

 Wersja 9.09.008 (24.II.2010)

 

 

1.       Poprawiono błąd w małżeńskim PIT-37. Jeżeli podatnik składa PIT-D a wydruk PIT-37 wykonywany był w sytuacji, gdy bieżącym podatnikiem był jego małżonek, to na wydruku nie pokazywały się odliczenia z PIT-D.

 

Wersja 9.09.010 (26.II.2010)

 

 

1.       Poprawiono niektóre opisy pól na wzorcach zeznań 36,36L i 37

2.       Jeżeli nazwa OPP jest bardzo długa to nie mieściła się w odpowiednim polu na deklaracji. W takim przypadku program zmniejszy czcionkę i wydrukuje nazwę OPP w dwóch wierszach

 

 

Wersja 9.09.011 (14.III.2010)

 

 

1.       Poprawiono wydruk PIT-36, PIT-37, PIT-36L. W przypadku, gdy podatnik opłacał składki ZUS za granicą i brakło mu dochodu, aby je w pełni odliczyć, program ograniczał sumę opłaconych składek do wymaganego limitu, ale pokazywał w polu „w tym składki opłacone za granicą” pełną kwotę składek. Nie miało to wpływu na dalsze obliczenia jednak sam PIT wyglądał dość dziwnie. Np. Suma składek na ubezpieczenie społeczne do odliczenia wynosi 500pln w tym składki opłacone za granicą 1500.

2.       Na wydruku PIT-B w przypadku, gdy wykazujemy tam działalność prowadzoną w formie spółki, która nie miała ani przychodów ani kosztów, program będzie pokazywał na podsumowaniu PID-B zera.

3.       Zanim opublikowaliśmy wersję 006 programu byliśmy zarzuceni informacjami od użytkowników, że Urzędy Skarbowe nie przyjmują PIT-O z wypełnionymi polami z imieniem i nazwiskiem dziecka, gdy równocześnie wypełnione jest pole PESEL. Po sprawdzeniu opisu do PIT-O doszliśmy do wniosku, że istotnie urzędy mają rację i począwszy od wersji 006 nie drukujemy: imienia, nazwiska i daty urodzenia dziecka, jeżeli znany jest jego PESEL. Od tego czasu zaczęliśmy otrzymywać maile, że Urzędy Skarbowe nie przyjmują PIT-O, jeśli nie są wypełnione pola z nazwiskiem i imieniem nawet gdy podano numer PESEL.  Ponieważ ilość tych maili jest znaczna postanowiliśmy sparametryzować program i dodaliśmy w opcji Konfiguracja parametr, dzięki któremu można sterować, co ma być drukowane na PIT-O. Parametr będzie dotyczył całego programu i wszystkich podatników.

 

 

Wersja 9.09.012 (8.IV.2010)

 

 

1.       Poprawiono strukturę pliku xml z deklaracją PIT-36L. Program nie pokazywał w pliku kwoty „do zapłaty”

 

 

 

Wersja 9.09.013 (22.IV.2010)

 

 

1.        Poprawiono obliczanie dochodu przy sprzedaży nieruchomości. Program doliczał, zamiast odejmować, naliczoną amortyzację nieruchomości przy obliczaniu dochodu do opodatkowania.

2.        Poprawiono eksport do Edka PIT-O dołączonego do indywidualnego zeznania PIT-36. Program nie wykazywał w kwoty w polu 28.